Каталог файлів

Головна » Файли » Біологія » Позакласна робота

Свято зустрічі птахів
27.04.2016, 19:19

Свято  зустрічі  птахів

 

Мета:  виховувати в дітей дбайливе ставлення до природи, розширювати знання про птахів, їх значення у житті людини; розвивати спостережливість, інтерес до навколишнього світу, виховувати любов до природи

Сонячний промінчик: Годі, квіточки, вам спати,

                                          Час давно вже вам вставати.

                                          Гляньте, сонечко сміється,

                                         В небі жайворонок в'ється.

                                          В'ється, радісно співає,

                                          Він весну вам сповіщає.

( Квіти пробуджуються, позіхають, встають).

  1. Квітка: Що трапилось? Чую дзвін! Та звідки він?
  2. Квітка: Хто нас розбудив? Ми так солодко спали. ( позіхає)
  3. Квітка: Ой, а мені холодно, я замерзла.
  4. Квітка: Я здогадалась! Мабуть, це вже весна.
  5. Квітка: То чому не чути співу пташок?
  6. Квітка:І струмочки чомусь не дзюрчать?
  7. Квітка: Певно ми занадто швидко прокинулись, давайте ще поспимо.

( Хочуть знову заснути, але промінчик настирливо будить їх дзвониками).

4-Квітка: Ні , ви чуєте? Нас справді хтось хоче збудити.

Промінчик: Прокидайтесь, прокидайтесь . Це я, сонячний промінчик. Досить спати, милі квіточки, на вас чекає велика справа.

1-Квітка: На нас? Але ж ми такі маленькі, безпомічні. Хіба ми можемо комусь допомогти?

Промінчик: Вставайте, будемо весну закликати, перелітних птахів зустрічати. Бо яка ж то весна, коли не чути голосного щебетання пернатих. Здавна вважали , що тепло приносять на крилах саме перелітні птахи.

Квіточки: По всіх усюдах пісня лине,

                  Усе пробуджує від сну.

                  І всі комашки, всі рослини

                  Вітають чарівну весну.

                   Весна іде, весна іде

                   Весну вітайте, діти.

                   Пташиний спів вона несе,

                   Тепло і перші квіти.

( Діти виконують танок під пісню « Йде весна». В цей час заходить, кружляючи в танку, Весна)

Весна: Добрий день, любі діти.

  Добрий день всім гостям свята.

Знаю, ви мене чекали

І пісні мені співали.

Зла зима мене не пускала,

Холодними снігами замітала.

Але ви її прогнали

І мене, свою весну,

Дружно врятували.

Вийшла я з лісу, лугові вклонилась:

Від вітру і сонця луг зазеленів.

А до мене трави у полях схилялись,

А за ними в лузі заквітали квіти.

Починаю, друзі , по Землі ходити.

2-Квіточка: Весняночко-паняночко, де ти зимувала?

Весна: У садочку на пеньочку пряла на сорочку.

3-Квіточка: Ой весна, весна, днем красна, що ти нам принесла?

Весна: Принесла вам літечко, щоб родило житечко. А ще принесла я вам свято « День зустрічі птахів», бо яка ж то весна, коли не чути голосного щебетання пернатих. Віддавна вважали, що тепло приносять саме перелітні птахи.

Обряд зустрічі птахів влаштовували 22 березня на свято Сорока святих. Напередодні випікали 40 фігурок у вигляді птахів, їх називали «жайворонками» чи « голубами».

Рано-вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду. Коли вилазили на дерево, то приказували:

 Квіточки разом: Пташок викликаю

                                З теплого краю.

                                Летіть, соловейки,

                                На нашу земельку.

                                Спішіть, ластівоньки,

                                 Пасти корівоньки.

Весна: Після цього стежили за тим, коли над ними пролетить якийсь птах. Це була добра ознака. Особливо раділи, якщо над головами з'являлися дикі гуси.  Кожен брав соломинку і жбурляв услід птахам, промовляючи: - Гуси, гуси! Нати вам на гніздечко і на здоров'ячко, а нам на тепло.

( Виходять ведучі)

1-ведучий: Весна-красна, ми дуже раді вітати тебе в нашому краю. Ми раді твоїм дарункам: теплу, першим квітам, пташкам, святу, яке ти нам принесла. Ми любимо наших пернатих друзів. Це незамінні помічники в боротьбі з шкідниками полів, лісів, садів.

2-ведучий: Птахи – непосиди. Скачуть з гілки на гілку, перелітають з дерева на дерево. Але так і білка вміє. А от летіти за тисячі кілометрів і потім знову повертатися можуть лише птахи. І то не всі. Мандрують птахи по-різному. Одні поодинці, інші – великими зграями. Але як би птахи не летіли, вони завжди летять одним і тим же шляхом.   Як же птахи знають, куди летіти? Хто їм показує дорогу?

3-ведучий: Більшість вчених вважає, що птахи звіряють напрям по сонцю і зіркам. Довгий час вважали, що молоді птахи летять за старими. Але виявилось , що це не так. У зозуль, наприклад, старі птахи летять окремо від молодих. Отже, з'являючись на світ, птахи уже знають, куди вони повинні летіти з настанням холоду і за яким маршрутом. Знають вони і те, коли потрібно вирушати в дорогу, і що перед великим шляхом потрібно «нагуляти» жир, щоб підтримувати сили в довгому перельоті. Адже є такі птахи, які можуть долати відстань 8000 км без жодної зупинки.

1-ведучий: 1 квітня – Міжнародний день птахів. Починаючи з 1923 року це свято стало уже традиційним і святкується у всіх школах України. Щорічно певний вид птахів оголошується птахом року.

2-ведучий: Пташки – наші  найменші друзі і невід'ємна часточка природи. Вони прикрашають діброви і сади, тішать нас своїм чарівним співом.  Їх весела дзвінка пісня, яскраве забарвлення оживляють природу і звеселяють наші серця, додають нам бадьорості і радості.

3-ведучий: Ми любимо наших пернатих друзів. Вони дорогі нам як незамінні помічники в боротьбі за врожай, вірні союзники в знищенні шкідників. Вже зовсім скоро пташки на своїх тендітних крильцях принесуть нам весну.

1-ведучий: Першими повертаються на батьківщину граки. Недарма граки звуться вісниками весни. Потім прилітають чайки, шпаки, жайворонки, качки та гуси. Пізніше з'являються зозулі, стрижі, ластівки, лелеки та інші перелітні птахи. Птахи роблять дуже велику подорож, щоб повернутися додому. Деякі , наприклад, летять із самої Африки!

2-ведучий: По мобільному зв'язку вже протягом місяця ми отримуємо відомості з-за кордону. Перша до нас надійшла з півдня Франції та Англії. У рідні краї повертаються граки та шпаки. Там , у далеких країнах, вони турбувалися лише про їжу, адже гнізд на чужині вони ніколи не будують.

Дитина:

Що за пташка так співає:

Як горобчик цвірінчить,

Мов сорока скреготить.

А ще інколи, бува,

Що кричить, немов, сова!

Хто ж виспівує отак?

Та тож так співає – шпак!

       Шпак - є одним з перших вісників весни. У березні - квітні вже можна почути виразну гучну пісню птаха. Цей співак гніздиться на території від заходу України до Байкалу.

       Самець будує ,гніздо використовуючи суху траву, пір’я. Відкладають 4-8 блакитних яєць. Малят висиджують 14 днів, а через 18-21 день вони стають дорослими і покидають гніздо. Живляться гусінню метеликів, жуками, личинками слимаків, хрущів, довгоносиків.

2-ведучий: А ось ця СМС прийшла із далекого Єгипту. До нас повертаються жайворонки. Цих благовісників весни особливо шанують в Україні. Про них складено найбільше пісень, а також веснянок та гаївок.

Дитина:

В небі жайворонки в'ються,

Заливаються, сміються,

Грають,дзвонять цілий день,

І щебечуть, і співають,

І з весною світ вітають

Дзвоном радісних пісень.

Ось вони на землю впали,

Щось шепнули їй . сказали

І розтали знов у млі…

Щоб глянути на диво,

Виглядають полохливо

Перші проліски з землі.

Із місць зимування польові жайворонки повертаються у березні або квітні. Самець співом починає привертати до себе увагу самок. Співає зазвичай на льоту, злітаючи майже вертикально вгору, поки не стане майже невидимим. Так продовжується декілька хвилин, потім самець несподівано, продовжуючи співати, складає крила й каменем падає вниз. Тільки в останню мить, біля самої землі, розпрямляє крила, щоб успішно приземлитися. Самка влаштовує гніздо в ямці, сплітаючи його з травинок та дрібних корінців. Потім відкладає від З до 5 бежевих яєць з темно-коричневими цятками. Яйця насиджує протягом 12-14 днів. Раціон жайворонка різноманітний. Влітку він ловить гусінь, стоніг, різних комах та дощових черв'яків. 

3-ведучий: На черзі СМС від лелек. Вони вже в дорозі, і будуть на Україні у квітні. Зимували лелеки у Південній Африці. Дістались туди лише в грудні, та вже через місяць зібрались назад до рідної домівки. Цікаво, що лелеки летять до вирію довго, а повертаються на Батьківщину удвічі швидше. Ніхто з птахів не сумує так за рідним краєм, як лелеки.

Дитина:

Летіли лелеки, летіли здалека,

Летіли у рідні краї,

Низенько летіли і щось клекотіли,

Шукаючи гнізда свої.

Ті гнізда рідненькі на хатах низеньких,

Де добрії люди живуть,

Що землю кохають й весну зустрічають

Та їх з нетерпінням все ждуть.

Прилетіли лелеки, прилетіли здалека

У рідні краї над Дніпром,

У небі кружляють і в гнізда сідають,

Бо ми їх і любим , і ждем!

      Цей великий красивий птах із свіжо-білим і чорним оперенням здавна живе біля житла людей.

      Лелека білий поширений в Україні, Білорусії, Молдавії. Лелек називають бусол, чорногуз, бузько, гайстер, боцюн.

       Лелеки прилітають на місце гніздування досить рано,  починаючи з середини березня і до кінця квітня.

       Кладка яєць складається з 2-7 яєчок. Малят висиджують 30-33 дні. Живляться лелеки не тільки жабами, а й мишами - полівками, різними комахами.

1-ведучий: А ось тільки що прийшло нове повідомлення із Африки. «Чекайте,незабаром повернусь. Буду у травні. Соловей.» Що ж, ми дуже тебе  чекаємо, соловейку. Бо неможливо уявити собі ліс, наш парк, сад, без пісні солов'я.

Дитина:

Хлопчик я маленький,

Гарний голос маю:

Тьох та тьох, тьох та тьох -

Все собі співаю.

Цей оливково-бурий птах розміром з горобця. Поширений в Україні, Білорусії, Польщі, Угорщині, Румунії.

        Прилітають з місць зимівлі  у кінці квітня на початку травня. Самка відкладає 4-6 яєчок. Висиджують їх 14 днів. Гніздо влаштовує в ялиці на землі, зрідка над землею біля основи куща.

   Гніздо будує з сухої трави, корінців, волосся, моху.

Живиться соловей комахами та їхньою гусінню, черв’яками, а восени ще й ягодами. У серпні - вересні солов’ї починають переліт на південь.

 

2-ведучий: СМСки летять мало не щодня від чайок, гусей і качок,зозуль і, звичайно, ластівок.

1-Дитина:

Я -  пташечка маленька,

Маленька і сіренька.

Можу заспівати

І вам долю накувати.

          Зозуля - невеличкий птах. Вона трохи більша за шпака. Гнізда не будує, яйця відкладає в інші гнізда. Пташеня швидко вилуплюється і викидає яйця господарів гнізда. Через 20 днів залишає гніздо.

       Пташечка дуже корисна. Зозуля — один з український народних символів. Згадана в ряді художніх творів, народних казках та бувальщинах. Часто пов'язаний із жінкою, яка втратила чоловіка.

2-Дитина:

Ластівка чорно-біла

Під стріхою гніздо вила,

Над подвір'ям кружляла

І діток споглядала.

Сільська ластівка - невеличка пташка. Прилітає з місць зимівлі в квітні - травні.

Будують гнізда на стінах будівель, попід стелями. Будівельним матеріалом є глина, змочена власною слиною, скріплена кінським волосом. Зсередини гніздо вмощують кінським волосом, м’якою травою, пір’ям. На рік буває дві кладки з 4-6 білих з плямами яєць. Висиджує самка 13-16 днів. Відлітають на зимівлю у вересні - жовтні.

Журавлі високі пролітають,

Ледве видно птахів із землі.

Журавлів я з вирію стрічаю

І прошу перо у журавлів.

Ставши над Дніпром зеленооким,

Ставши над усміхненим Дніпром,

Я прошу перо у них високе,

Піднебесне в них прошу перо.

Хай з небес перо високе кинуть,

Хай мене благословлять крилом,

Щоб писалось слово журавлине

Журавлиним з вирію пером.

Щоб воно до вирію літало,

Журавлиний звідало політ,

Та завжди із вирію вертало

До святої отчої землі…

Журавлі – птахи, у яких пари утворюються на все життя. Після прильоту до рідних місць птахи розбиваються на пари, кожна з яких займає свою ділянку. Перед початком гніздівлі самець гордовито ходить, красуючись перед подругою, після чого партнери виконують один для одного ритуальний шлюбний танок, що складається зі стрибків, змахів крилами, поклонів та церемоніальних кроків. Просторе гніздо діаметром близько 1 м будується на сирій землі, найчастіше за все в заростях вільхи або берези. Будівельним матеріалом зазвичай служать стебла осоки, очерету і сухі гілки. У квітні або травні самиця відкладає 2 блакитнувато-зелених яйця з бурими крапинками. Батьки насиджують кладку по черзі: як правило, самиця насиджує кладку по ночах, а самець – у денний час. Журавлі – виводкові птахи. Перші 2-3 дні їх пташенята ще проводять у гнізді, а потім батьки відводять їх геть, і під їх наглядом малюки вчаться добувати харчі та літати.

3-ведучий:Сьогодні ми з вами будемо вітати наших пернатих друзів. А хто найкраще знає пташок, дізнаємось з таких конкурсів:

(Весна проводить вікторину, загадує загадки)

1. « Скоромовки»

1. Курличі курличуть,                           2. Орел на горі, перо на орлі

Курличаток кличуть:

Курли, курли, курличеньки,

До річеньки, до річеньки.

3. Одуде, одуде,                                     4. Хитру сороку cпіймати морока,

А де дім твій буде?                                   А на сорок сорок,

У саду на дубі буде, дітки любі!             Сорок морок!

2.  « Загадки»

В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди.
(Соловейко)

Сіла пташка на дубку,
Завела своє: ку-ку!
Стрепенувся їжачок,
І зайці, й козулі:

Всіх збудив той голосок – 
Пісенька…
(Зозулі)

Довгі ноги  - довгий ніс.
Прилетів – обід приніс.
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.
(Лелека)

Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)


Пташка ця маленька, 
Лагідна, сіренька.
В небесах співає, 
Сонце зустрічає.
(жайворонок)

Першим я приніс весну,

пробудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

бо зовуть мене... (Шпаком)

3. «Вікторина»

  1. Які птахи відлітають до вирію? ( Ластівки, шпаки, граки, зозулі, гуси, солов'ї)
  2. Хто з птахів повертається до нас першим з теплих країв? ( Шпак, грак)
  3. Де зимують шпаки і граки? (Південь Франції і Англії)
  4. Де зимують жайворонки? ( Єгипет)
  5. Як ще в народі називають лелек? (Бусол, чорногуз, бузько, гайстер, боцюн)
  6. Хто з птахів підкидає свої яйця в гнізда інших птахів? ( Зозуля)
  7. Коли святкують Міжнародний день птахів? ( 1 квітня)
  8. По чому звіряють свій напрямок птахи під час перельотів? ( Сонцю, зірках)
  9. Яку користь приносять пташки людині і природі? ( Знищують шкідників)
  10.  Чи розмножуються птахи на чужині? ( Ні)
  11.  З яких матеріалів будує своє гніздо ластівка? ( Глини,змоченої слиною і скріпленої кінським волоссям)
  12.  Якого забарвлення оперення у солов'я? (Оливково-бурого)
  13.   Де будує свої гнізда жайворонок? (В ямц,і сплітаючи його з травинок)
  14.   Яке забарвлення мають яйця шпака? ( Блакитного)
  15.   Що випікали напередодні свята Сорока святих? ( Фігурки пташок)
  16.  Як їх називали? ( « Жайворонками» або «Голубами»)
  17.   Скільки фігурок пташок випікали? (40)
  18.  Де розвішували фігурки пташок? ( На фруктових деревах)

4. Конкурс « Шпаківня»

Учасники конкурсу майстрували вдома шпаківні, а шляхом загального голосування визначали  переможців.

5. Конкурс малюнків.

Переможці конкурсів нагороджуються призами.

Квіточки:

  1. Вже весна іде лугами, по долинах і лісами.
  2. Де не ступить, з-під землі лізуть паростки малі.
  3. А верба красива вся, в білих котиках вона.
  4. До блакитного простору всі підіймем очі вгору.
  5. Там в небесній вишині
  6. Линуть з вирію пташки.
  7. І курличуть ,і співають, бо надію вони мають,
  8. Що їх радо тут зустрінуть, бо це рідна Батьківщина!

1-ведучий:Незабаром пташки на тендітних своїх крилах, долаючи великі відстані, прилетять до нас. Ми радо зустрінемо цих маленьких провісників весни.

2-ведучий: Запам'ятайте і завжди виконуйте правила:

  • Не кричи, не галасуй у лісі, коли гніздуються птахи.
  • Не чіпай руками пташине гніздо, бо пташка може його залишити.
  • Не вбивай пташок, не лякай їх задля розваги.
  • Навесні приготуй для пташок будиночки.
  • Милуйся красою і співом пташки, спостерігаючи за ними в природі.
  • Пам'ятай – справжній господар природу береже, захищає і охороняє.

Діти:

-         Поки жити планета ця буде,

Поки світ ще в полоні краси,

Бережіть птахів, людоньки-люди,

Хай чарують нас їх голоси.

-         Ніколи не зробимо шкоди

Ми пташині у нашім краю.

Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас.

-         Нехай же нас з тобою, друже,

Чудовий звичай не мина —

Стрічать любов’ю зграї  пташок,

Коли до нас іде весна.

3-ведучий: Повісимо змайстровані шпаківні – і птахи щиро віддячать нам за допомогу, знищуючи шкідників. Ніколи не руйнуйте гнізд – і  спів птахів буде звеселяти вас завжди. Охороняйте птахів, дбайливо ставтеся до братів наших менших!  І пам'ятайте: найдорожче для пташки – воля.

 

 

 

 

Категорія: Позакласна робота | Додав: sv-chornobaj
Переглядів: 2209 | Завантажень: 0 | Коментарі: 18 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: