6 клас Урок №49
Тема: Відділи Плауни, Хвощі
Мета: Ознайомити учнів з представниками плауноподібних, хвощеподібних, їх циклами розвитку, поширенням, з'ясувати їх роль в природі та житті людини;
Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити логічні висновки; удосконалювати навички самостійної роботи з підручником;
Виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
- Мотиваційний етап.
Організація класу до уроку і створення позитивного настрою.
- Актуалізація опорних знань.
- Індивідуальне завдання ( робота з карткою).
Охарактеризувати щитник чоловічий за планом:
- Підземний пагін;
- Будова листя;
- Спосіб розмноження;
- Будова гамето фіту;
- Середовище зростання;
- Значення.
- Фронтальне опитування:
1.Основні ознаки папоротеподібних.
2. Будова спорофіту та гаметофіту.
- Цикл розмноження папоротеподібних. ( за таблицею)
- Представники папоротеподібних.
5.Які представники папоротеподібних занесені до Червоної книги України?
6. Значення папоротеподібних у природі та житті людини.
Перевірка індивідуального завдання.
Підсумок опитування.
III.Цілевизначення і планування.
- Ознайомитися з загальними ознаками будови та розвитку плауноподібних та хвощеподібних.
- Розрізняти види плауноподібних та хвощеподібних нашої місцевості.
- Засвоїти значення плауноподібних та хвощеподібних у природі та житті людини.
IV.Опрацювання навчального матеріалу.
- Вступне слово вчителя.
Ми сьогодні вивчили представників папоротеподібних. Вони відносяться до спорових рослин.
- Пошукова бесіда.
- Які ще відділи спорових рослин вам відомі?
- Назвіть спільні ознаки спорових рослин.
- Розповідь з елементами бесіди, заповнення порівняльної таблиці.
Плауни
|
Хвощі
|
Переважає нестатеве покоління
|
Переважає нестатеве покоління
|
Багаторічні вічнозелені трав'янисті рослини
|
Багаторічні трав'янисті рослини
|
Стебло повзуче, довжиною до 3 м., яке
вилчасто галузиться
|
Два види вертикальних надземних пагонів. Навесні – нерозгалужені бурого кольору, що мають розетки дрібних листків.(не мають хлорофілу) На них утворюються спороносні колоски. Після розсівання спор , з'являються літні зелені пагони, які кільчасто галузяться
|
Дрібні лускоподібні листки
|
Маленькі клиноподібні листки
|
Від стебла відходять додаткові корені
|
Багаторічне бурувато-чорне кореневище, від якого відходять додаткові корені. На кореневищі утворюються бульбочки, у яких запасається крохмаль
|
Гаметофіт невеликий, має ризоїди, може бути одно- чи дводомним. Розвивається дуже повільно – понад 10 років. У цей час він вступає у взаємовигідне співжиття з грунтовими грибами
|
Гаметофіт – дрібні пластинки. Одні з них утворюють сперматозоїди, інші – яйцеклітини. Після запліднення утворюється зигота, з якої розвивається нестатеве покоління
|
Приймали участь в утворенні кам'яного вугілля. Тварини не споживають їх тому, що вони жорсткі, а деякі отруйні. Спори використовують у піротехніці для виготовлення бенгальських вогнів і феєрверків. Спори використовують, як дитячу присипку й для обсипання таблеток. Пагони використовують для фарбування вовни в коричневий колір. Для прикрашання помешкань, для створення квіткових композицій
|
Приймали участь в утворенні кам'яного вугілля. Тварини не споживають їх тому, що вони жорсткі, а деякі отруйні ( просякнуті кремнеземом). Злісні бур'яни. Лікарські рослини ( хвощ польовий) – як кровоспинний і сечогінний засіб. Барвник хутра у сірувато – жовтий колір. Використовують у ветеринарії для загоювання ран. Рослини – індикатори(показники кислих грунтів), якщо їх багато, потрібно проводити вапнування. Використовують, як шліфувальний матеріал.
|
В Україні зростає 12 видів, і всі потребують охорони. Плаун річний, лікоподієла заплавна, баранець звичайний, плаунок плауновидний, молодильник озерний
|
30 видів на планеті, 9 видів зростає в Україні. Найпоширеніші: хвощ великий, хвощ польовий
|
V. Рефлексивно – оцінювальний етап.
Методичний прийом « Незакінчене речення»
- Сьогодні на уроці я зрозумів…
- Сьогодні на уроці я запам'ятав…
- На уроці я закріпив такі поняття…
Оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання: &43
|